Co je malé, to je hezké aneb když to platí dvojnásob

Publikoval Pája v

Najdete možná sto a jeden důvod, proč si minikaravan nekoupit, než ho zapřáhnete za auto a vyrazíte na první opravdovou offroad jízdu. Bude to zážitek, protože od první chvíle, kdy někde zaparkujete, se s vámi dá téměř každý hned do řeči. 

Pamatuji si situaci, kdy mě pronásledovala paní 20 km na dálnici v Rakousku a čekala, než zastavím. Když mě konečně dostihla na benzínce, prolezla s nadšením celý karavan, od kuchyně po ložnici. 

Co je malé, to je hezké a u teardrop karavanů to platí dvojnásob, hlavně když jej máte v offroad výbavě. Teardrop je označení pro karavany tvaru kapky. Jejich design není typický, je spíše nevšední a hlavně praktický. 

Pojďme si shrnout ty největší výhody právě těchto offroad minikaravanů. 

Na velikosti záleží

Díky velikosti minikaravanů je bezpochyby jejich největší výhoda právě v samotné váze, díky které jej mohou táhnout i menší auta. Osobně používám Suzuki Vitaru AllGrip v dieselu – nepojedete sice závody, ale bez problému jej zapřáhnete za většinu osobních aut. 

Pravdou je, že pokud máte offroad minikaravan, poznáte rozdíl v kolech na karavanu. Měla jsem možnost zkusit minikaravan klasický a offroad. Offroad minikaravan je za mě na silnici stabilnější, ale za to udýchanější – prostě máte s těmito koly větší odpor. Naštěstí se to kompenzuje tvarem a celkovou úsporou ve spotřebě díky velikosti. 

Uvnitř nebo venku? 

Z pohledu pohodlí si představte takový all inclusive Ferrari stan. Přesně tak – stan, protože tohle není jen tak pro někoho. Offroad minikaravan je pro někoho, kdo chce být přírodě blíže. Snídáte venku při východu slunce, objednáváte venku a večeříte při „led svíčkách“. Za to všechno vás však nebudou bolet záda 🙂 Prostě spíte uvnitř, kde máte pohodlí, a klidně s sebou vezete peřinu a polštářek, zato zbytek věcí děláte venku. Říkám tomu dětství offline. Naše děti pobíhají furt venku. 

Improvizace při hledání tajuplných míst

A zase ta velikost. Tento karavan je ideálním parťákem při hledání dobrodružství a objevování míst, která nejsou jen tak dostupná jiným karavanům nebo obytným vozům. Díky celkové konstrukci je s ním možné se podívat do nepříliš snadno dostupného terénu. Otevírá tak trochu dveře všem fanouškům outdoorového dobrodružství. 

Ať už jste dobrodruh, vášnivý cestovatel a nebo punker jako já, která se učila couvat s karavanem až v okamžiku, kdy měla vyjet na 1 500km dlouhou cestu, tak věřte, že minikaravan je láska na první pohled. Všechny argumenty ve stylu, že nemá sprchu, prší do kuchyně, málo místa a jak to probůh přežijete bez záchodu (?!) s úsměvem dokážete odpovědět. „Vždyť, to nevadí. A máme přeci lopatku :)“.

Kategorie: Všechny články

Pája

Pája byla první z rodiny, kdo letěl letadlem, a to když ji Kristina po půlroční známosti posadila do letadla do Paříže. Tak zjistila, že cestování miluje. Naučila se říct „bonjour, prosím kávu se šlehačkou“ a vyrazily jsme s kamarádkami autem do Bretaně. Rok nato jsme s batohy odfrčely na tři týdny na Island a s půjčeným Suzuki Jimny a stanem pro dva projely, co se dalo.